O czym pamiętać, kupując laptopa?

Zakup laptopa jest dość sporym wydatkiem a dodatkowo też wydatkiem, który ma nam przynosić korzyści przez dłuższy czas. Nikt chyba nie kupuje takiego sprzętu z myślą o wykorzystywaniu go zaledwie przez kilka tygodni czy miesięcy. Dlatego też notebook powinien być wybrany rozsądnie, biorąc pod uwagę nasze potrzeby, ale też możliwości finansowe.

Drogi laptop – czy musisz go mieć?

Powiedzmy sobie szczerze, większość sprzętów naprawdę wysokiej klasy np. te od Apple, to w rękach statystycznego Kowalskiego zbytek. Wydatek rzędu kilkunastu tysięcy na urządzenie, którego możliwości nie będziemy w stanie wykorzystać, naprawdę mija się z celem. Dlatego też w momencie, kiedy kupujesz laptopa, nie zwracaj uwagi na to, że jest bardzo drogi. Nie to powinno być Twoim celem, chyba że nie liczysz się z pieniędzmi i jest to dla Ciebie obojętne, ile za co zapłacisz.

Podzespoły Twojego laptopa

Kiedy już określisz cenę w przybliżony chociaż sposób, czas sprawdzić, na jakie podzespoły możesz liczyć w przypadku konkretnych konstrukcji. Największy nacisk musisz kłaść na:

  • Dysk twardy – jego wielkość dopasuj do ilości przechowywanych przez siebie plików. Jedna osoba ma ich na komputerze przez cały czas zaledwie kilka gigabajtów, inna natomiast kilkadziesiąt. Oczywiście ważne są nie tylko pliki, ale również programy, jakie chcesz instalować. Spora ilość programów jest bardzo ciężka i wymaga posiadania dużego dysku twardego. Dzisiaj takim standardem jest raczej 500 GB, ale możesz pokusić się także o 1 TB, a nawet więcej.
  • Procesor – jeżeli coś można nazwać sercem laptopa, to jest nim właśnie procesor. Laptopy z nowoczesnymi procesorami o kilku rdzeniach są w stanie pracować na większej ilości wątków. Przykładowo laptop czterordzeniowy to możliwość pracy na aż 8 wątkach. Im trudniejsze zadania wykonujesz na laptopie, tym więcej powinien mieć on rdzeni.
  • Akumulator – może się wydawać mało znaczący, ale odgrywa dużą rolę wtedy, kiedy chcesz podróżować. W domu nie jest Ci potrzebny laptop z wytrzymałą baterią, bo zawsze masz w pobliżu gniazdko i możesz podładować urządzenie. Tymczasem w przypadku dłuższych podróży standardowe 5 czy 6 godzin to zdecydowanie za mało. Natomiast produkowane są laptopy, które przy oszczędzaniu baterii są w stanie zagwarantować nawet do 20 godzin działania na jednym ładowaniu (średnio minimum 10).
  • Napęd optyczny – coraz częściej decydujemy się na zakupy małych laptopów, ale lekkie laptopy bardzo często pozbawione są napędów optycznych, przez co ich wykorzystanie jest ograniczone. Brak napędu uniemożliwia nam odtworzenie płyty CD i DVD, a to może czasami być naprawdę poważny problem.

Dodaj komentarz